زایمان، شیرین ترین سختی دنیا

زايمان يادآور سختي شروع يك زندگي تازه است. ما مادران، اينجا خاطره تولد معجزه هاي كوچك زندگي مان را بازگويي مي كنيم و شيرين شدن اين سختي را به كاممان.


برای در میان گذاشتن تجربۀ خود، میتوانید اساسنامۀ وبلاگ را که در قسمت پیوندهای روزانه آمده مطالعه بفرمایید و بر طبق آن، دیگران را با این تجربۀ منحصر به فرد مشترک کنید تا ایده های بیشتری در این زمینه برای سایر مادران کسب شود.

پست الکترونيک | خانه
پيوندهاي روزانه
مادران و فرزندان
<-LinkTitle->

آرشیو
آرشیو موضوعی
آمار وبلاگ
تعداد بازديدها:
کمردرد حین وضع حمل- وظیفۀ همراهان در حین وضع حمل

برخی مواقع در حین درد زایمان قسمت های پایینی کمر  خیلی درد می کند، معمولاً افرادی که هنگام پریود هم درد را درقسمتهای پایینی کمر احساس می کنند نسبت به این درد در هنگام زایمان مستعد تر هستند. این درد در اثر فشار پشت سر نوزاد بر روی  قسمت پایین کمر رخ می دهد، در اصطلاح پزشکی به این موقعیت  o p  گفته می‏شود که مخفف  occiput به معنای سر و posterior به معنای پشت می باشد : برای تخفیف دردهای این قسمت می توان :

 •   با اجازۀ پزشک ، همراه یا پرستار می‏تواند قسمت پایینی کمر را در حین انقباضها با بین انقباضها مالش و یا کمی فشار دهد. فشردن سرین و باسن هم تاثیر بسیار خوبی بر روی تخفیف دردها دارد.
 •   قدم بزنید. در هنگام قدم زدن می توان با لمبر انداختن روی باسن کمی درد را کاهش داد. 
 •   از حمام گرم برای تخفیف این درد استفاده کنید یا از بطریهای آب گرم و قرار دادن آنها بر زیر کمر، گاهی اوقات هم ممکن است استفاده از بطری آب سرد هم مفید باشد و گاهی استفاده از هر دو به تناوب
 •   اگر شما هدفتان این نباشد که به طور کامل طبیعی بچه را به دنبا بیاورید، اپیدورال هم می تواند به تخفیف همۀ دردها کمک کند.
 •  حالتی را بگیرید که انگار از پله بالا می روید. برای این کار می توانید پای خود را روی صندلی قرار دهید و سنگینی خود را به آن سمت متمایل کنید و سپس پای خود را عوض کنید. این حالت به بهتر قرار گرفتن بچه در موقعیت خارج شدن هم کمک می کند؛ البته اگر  این کار اذیتتان می کند انجامش ندهید. 
 •   اگر توپهای  بزرگ فیزیوتراپی در اطرافتان است می توانید از آنها برای لمبر کردن سرین خود  و در نهایت تخفیف دردها استفاده کنید.
 •  ماساژ شکم  نه تنها هیچ ضرری ندارد ، بلکه به حرکت بچه به سمت پایین هم خیلی کمک می کند، فقط باید این کار به طور اصولی انجام گیرد.
 • بعضی اوقات داروها کار می کنند و بعضی مواقع نه،  اینکه شما از ذخیرۀ انرژی کافی برخوردار باشید خیلی مهم است.

***

همراهان و وظایف آنها

 خیلی از مواقع هنگام درد زایمان، همراهان مادری که منتظر وضع حملش است احساس بی فایده بودن می کنند. به عنوان یک همراه دانستن یک سری نکان می تواند خیلی مفید باشد که در پایین به آنها اشاره شده است. اینکه کدام یک از اینها موثر تر هستند بستگی به موقعیت و شخص دارد و از این نظر نگران نباشید:

 •  صورت شخص را  به آرامی ماساژ بدهید  با این کار او احساس آرامش و ریلکس بودن می کند.
 • رفتن مکرر به دستشویی را به آن شخص متدکر بشوید. یک مثانۀ پر علاوه بر اینکه احساس ناراحتی به همراه داره، باعث به تاخیر انداختن درد می‏شود.
 •  از کمپرس سرد درناحیۀ گردن و صورت شخص استفاده کنید، حتی شاید لازم باشد که در حین خستگی ناشی از انقباضات شدید صورت او را با کمی آب شست و شو داد.
 • اگر مراقب مسئول او اجازه می دهد،  او را تشویق به نوشیدن مایعات و خوردن کنید  . خورن و نوشین باعث تقویت بنیۀ شخص برای ادامۀ کارر می‏شود
 • سعی کنیدبه تغییر وضعیت او برای پیشرفت داشتن کار کمک کنید . برخی از وضعیتهای بدن، کمتر احساس درد به همراه دارند، برخی دیگر دردناک ترند. بهترین وضعیت را برای او پیدا کنید. خوابیدن کامل بر روی پشت در اکثر مواقع بدترین حالت است.
 •  اگر کمرش درد می کند، با دستهایتان  قسمت کوچکی از پشت او را فشار دهید (یا هر جایی که خودش میگوید) و میزان این فشار هم بستگی به خود شخص دارد که با چه مقدار راحت تر باشد
 • حتی وقتی که او از شما می خواهد که آنجا نباشید و نمی خواهد با او تماس داشته باشید، آنجا باشید. فقط گوشه ای بایستید . این حضور فیزیکی شما خیلی موثر است و شما می توانید با کلام او را تشویق به ادامۀ کارش کنید و به او امیدواری بدهید.

منابع: http://www.howtodothings.com

و http://pregnancy.about.com

 


[ بارداری- نکته ها ]
+
چگونه می‏توان فهمید که زمان دقیق زایمان فرا رسیده است؟

زايمان در زنان مختلف متفاوت است و تعيين زمان دقيق آن واقعا ممكن نيست. زايمان را بيشتر بايد يك فرآيند دانست نه يك اتفاق سريع؛ فرآيندي كه در آن تغييرات متعدد فيزيولوژيكي در بدن شما دست به دست هم مي‌دهند تا كودك را به دنيا بياورند. اگر واقعا زمان زايمان شما فرارسيده باشد يك يا چند مورد از پنج مورد زير اتفاق خواهد افتاد:

 • دهانه رحم شما هرچه بيشتر نازك و نرم مي‌شود (كه به آن افاسمان يا Effacement مي‌گويند) همچنين تا ده سانتي‌متر بزرگ و متسع مي‌شود (كه به آن ديلاتاسيون يا Dilatation مي گويند).
 • انقباضاتي به صورت منظم رُخ مي‌دهند كه فاصلۀ زماني بين آنها به تدريج كمتر مي‌شود، مدت زمان هر كدام افزايش پيدا مي‌كند و شدت آنها نيز به تدريج زيادتر مي‌شود.
 • شما ممكن است كمردرد مداوم داشته باشد كه غالبا همراه با احساس گرفتگي عضلاني است؛ مشابه آنچه قبل از قاعدگي احساس مي‌شود.
 • ممكن است "نمايش خوني" يا Bloody Show داشته باشيد: يك مادۀ موكوسي يا لزج مايل به قهوه‌اي يا خونابه اي از شما خارج مي‌شود. اگر اين پلاگ موكوسي يا مخاطي كه دهانۀ رحم را مي‌بندد از رحم شما خارج شود زايمان ممكن است بسيار نزديك باشد، يا ممكن است هنوز چند روز با زايمان فاصله داشته باشيد. به هر حال اين اتفاق مي‌تواند نشانه‌اي بر اين مطلب باشد كه بدن شما در حال طي كردن روند طبيعي خود براي زايمان است.
 • كيسه آب شما پاره مي‌شود؛ البته اين اتفاق در صورتي نشاندهندۀ نزديك بودن زايمان است كه همراه با بروز انقباضات باشد.

چه زماني بايد با دكتر يا ماماي خود تماس بگيرم؟

احتمالا شما و ماما يا پزشكتان دربارۀ اينكه وقتي زمان زايمان فرا مي رسد، چه بايد بكنيد، صحبت كرده‌ايد. اما اگر فكر مي‌كنيد زمان آن فرا رسيده است خجالت نكشيد و زنگ بزنيد. پزشكها و ماماها به اين قضيه عادت دارند! خانمهايي كه شك دارند زمان زايمانشان فرارسيده است يا كساني كه به راهنمايي‌شان نياز دارند دائماً به آنها زنگ مي‌زنند؛ در واقع اين قضيه بخشي از شغل آنهاست. واقعيت اين است كه پزشك يا ماما مي‌تواند از روي لحن صداي شما و حرفهايي كه مي‌زنيد چيزهاي زيادي را بفهمد و به شما بگويد چه بايد بكنيد؛ پس مكالم? تلفني واقعا مي‌تواند به شما كمك كند. پزشك شما مي‌خواهد بداند كه انقباضات با چه فاصلۀ زماني از هم رُخ مي‌دهند، آيا مي‌توانيد در زماني كه يكي از اين انقباضات را تحمل مي‌كنيد حرف بزنيد يا نه و يا ديگر نشانه‌هاي احتمالي را نيز بفهمد.

اگر كيسه آب شما پاره شد يا اگر شك داريد كه مايع آمنيوتيك از شما خارج مي‌شود با پزشك يا ماماي خود صحبت كنيد. او همچنين از شما خواهد پرسيد كه اين اتفاق چه زماني افتاده است و مايع يا ترشحاتي كه ديده‌ايد چه رنگي بوده است. همچنين اگر يكي از موارد زير اتفاق افتاده است حتما به او بگوييد:

اگر تحرك كودك كمتر شده است؛

اگر خونريزي واژن داريد (مگر اينكه صرفاً كمي مخاط خوني ديده باشيد)؛

و اگر تب، سردردهاي شديد، تغيير بينايي يا درد شكمي داريد.

اگر مورد ديگري هم هست كه شما را نگران مي‌كند مي توانيد با ماما يا پزشك خود در ميان بگذاريد.

در ابتداي شروع درد زايمان چه كار بايد بكنم؟

در اين زمان نوشيدن مقادير زيادي از مايعات حائز اهميت است. به صورت متناوب بنشينيد و راه برويد يا يك دوش گرم بگيريد تا دردهاي شما را آرام كند و اگر مي‌توانيد كمي استراحت كنيد تا براي زايمان آماده شويد.

آيا ممكن است انقباضاتي رُخ بدهند اما در واقع هنوز زمان زايمان فرا نرسيده باشد؟

بله. در مواردي ممكن است درد زايمان به صورت كاذب رُخ دهد. در اين مواقع دهانۀ رحم شما بزرگ و متسع نمي شود (پزشك يا ماما مي‌تواند با معاينه اين مطلب را تشخيص دهد)، انقباضها نامنظم بوده و شدت آنها زياد نمي شود و دردهايي كه در شكم يا پشت خود احساس مي‌كنيد با يك دوش گرم يا ماساژ به سادگي برطرف شوند.

آيا مي‌توانم تشخيص دهم كه زايمان به زودي رُخ خواهد داد؟

ممكن است. هرچند شايد شما از جمله زنان خوشبختي باشيد كه هيچ كدام از اتفاقات مهمي را كه در درون بدنتان رُخ مي‌دهد متوجه نشويد اما بدن شما از يك ماه پيش از زايمان براي اين فرآيند آماده مي‌شود. در برخي از خانمها هنگامي كه زمان زايمان واقعي فرا مي‌رسد دهانۀ رحم از قبل متسع و نازك شده است.

ديگر نشانه‌هاي زايمان شامل موارد زير مي‌شوند:

 • كاهش درد (هنگامي كه سر كودك به طرف جايي در لگن كه براي زايمان مناسب است حركت مي‌كند)
 • افزايش ترشحات واژن
 • بروز نمايش خونيBloody Show)): ترشحات مايل به قهوه‌اي يا خونابه اي
 • انقباضهاي بركستون هيكس( Braxton Hicks ):كه با فاصلۀ زماني كمتر و با شدت بيشتر رُخ مي دهند.

پی نوشت ۱:

این نکته هم توسط یکی از دوستان در قسمت نظر خواهی پست قبل در این مورد یادآوری شده بود:

وقتی کیسه آب پاره یا سوراخ می شه یا مثل فیلم های هالیوودی می ترکه حواستون به رنگ مایعی که خارج میشه باشه. اگر خون آبه بود یا روشن، می تونید تا کمتر شدن زمان انقباض‏ها منزل تشریف داشته باشید ولی اگه خون غلیظ بود یا سبز یا رنگ تیره داشت حتمن برید بیمارستان. حالت اول ممکنه جفت خونریزی کرده باشه، حالت دوم کوچولوتون همون تو اولین خراب کاری زندگیشونو فرمودن و در هر دوحالت احتیاج به چک شدن از طرف پزشک و تصمیم سریع اون دارید برای سی سکشن

 پی نوشت۲: مدتی بود که دنبال مطلب مناسبی برای این وبلاگ می گشتم که این لینک رو از سایت بیبی سنتر پیدا کردم.  چند روز پیش شروع به  ترجمه اش کردم و در عین حال متوجه شدم نی نی سایت ترجمه و تقریباً تلخیص شده اش رو داره. اینه که این مطلب رو از  نی نی سایت بدون هیچ گونه دخل و تصرفی اینجا کپی کردم. 


-پی نوشت ۳: پیرو پی نوشت ۱، ممنون از ۴۰ تیکۀ عزیز و نظرات و تذکرات و پیشنهادات خوبش


[ بارداری- نکته ها ]
+
پاسخ به یک سوال رایج و معرفی یک ورزش مفید در این زمینه

آیا وا*ژن بعد از وضع حمل به حالت اولیۀ خودش برمیگردد؟

وا*ژن  بسته به فاکتورهایی نظیر اندازۀ بچه،  تعداد بچه ها  و انجام  ورزش Kegal  بالاخره به حالت اولیۀ خود برمیگردد.

بعد از تولد فرزند از طریق و*اژن ،طبیعی است که اندازۀ واژن نسبت به قبل بزرگتر باشد و اگر بچه بزرگ باشد طبعاً این بیشتر نمود پیدا میکند (فرزند 9 پوندی یک بچۀ بزگ تلقی میشود). این حالت به دلیل شل شدن ماهیچه های مقعدی است. این ماهیچه ها فرم اولیۀ  خودشان را را با تولدهای پیاپی از دست میدهند، با اینجال  ورزش ماهیچه های مقعدی به نام Kegals میتونه به شما در تنگ نگه داشتن  واژ*ن کمک کند.

اگر شما این کار را قبلاً انجام نداده اید، به شما توصیه میکنیم که شروع به انجام این ورزش کنید . این ورزش علاوه بر تنگ نگه داشتن وا*ژن ، باعث از بین نرفتن فرم  ماهیچه های اطراف مجاری ادرارو مدفوع و واژن میشود. از آنجا که این ورزش شامل ماهیچه هایی میشود که شما برای نگهداشتن و شروع جریان ادرار استفاده میکنید ، شما میتوانید از عملکرد درست ماهیچه های این نواحی  در هنگام ادرار هم آگاه بشوید و آن را چک کنید- اگر شما میتوانید جریان ادرار را درحین انقباض نگه دارید، میتوانید نتیجه بگیرید که ماهیچه های درستی را فشرده کرده اید.  فقط نکته  این است که این کار را فقط برای چک کردن انجام دهید نه به عنوان ورزشی در حین ادرار کردن!.

. در کنار بهبود وضعیت واژ*ن، این نرمش به جلوگیری از ریزش ناخودآگاه ادرار که در سنین بالاممکن است رخ دهد هم منجر میشود.


Kegels چیست؟

kegels ورزشهایی هستند که شما میتوانید برای قویترکردن ماهیچه های مقعدی –ماهیچه هایی محل دفع  ادرار و مدفوع و ماهیچه های واژ*نی- استفاده کنید. این ورزش ورزشی است که Arnold  kegels  ، یک متخصص زنان  (در اواخردهۀ 40)توصیه کرده بود که  برای کمک به زنانی که دچار ریزش بی اختیار ادرار ۱یا کاهش کنترل مثانه۲ -که بعد از زایمان طبیعی  در برخی از زنان به وجود می آمد- به کار میرفت.

اگر شما قبلاً این ورزش را انجام نداده اید، آنرا شروع کنید. قویترکردن ماهیچه های مقعدی ممکن است که باعث جلوگیری یا بهبود استرس ریزش ادرار شود، مشکلی که تقریباً بیش از 70% زنان طی دوران بارداری و بعد از آن با آن دست به گریبانند. (این مشکل فقط با زایمان به وجود نمی آید بلکه با گذشت زمان ممکن است برای خیلی از زنان پیر هم به وجود آید). ورزش kegel ممکن است به کاهش مشکل ریزش بی اختیار مدفوع ۳هم کمک کند.

به دلیل اینکه ورزشkegel  باعث بهبود حرکت دورانی ناحیۀ مقعدی و واژن میشود، منجر به سریع جوش خوردن بعد از اپیزوتومی یا شکاف برای به دنیا آمدن بچه در حین زایمان هم شود. درنهایت، انجام این عمل بعد از تولد بچه نه تنها میتواند به کنترل مثانه کمک کند، باعث بهبود فرم ماهیچه های واژن هم میشود و در نتیجه س ک ص را دلپذیرتر میکند.

 

چکونهkegels انجام میشود

تصور کنید که شما میخواهید به طور همزمان ریزش ادرار و دفع گاز معده را کنترل کنید. این احساسی شبیه فشردن و بالا کشیدن  ماهیچه هاست- چیزی مثل  بستن و متوقف کردن مجاری عبور از جلو و عقب.  اگر شما  از درست انجام دادن این ورزش مطمئن نیستید میتوانید آنرا چک کنید. یک راه برای چک کردن این است که یک انگشت تمیز را قبل از انجام این ورزش داخل واژ*ن فروببرید. اگر شما  فشاری را اطراف انگشتتان حس میکنید نشاندهندۀ این است که کارتان را به خوبی انجام داده اید. این چک کردن را میتوان  در حین مقاربت هم انجام دهید و نتیجه را از پاسخ طرف مقابل متوجه شد...   سعی کنید عمل فشرده کردن و بالا بردن عضلات رابدون فشردن شکم، فشردن پاها به یکدیگر، فشردن کپلها، یا نگداشتن نفس انجام دهید، به عبارت دیگر، فقط ماهیچه های مقع*دی باید در اینکار دخالت داشته باشند  ونه ماهیچه های دیگر.  

ممکن است که شما در دفعات اول در پیداکردن و جداکردن این ماهیچه ها مشکل داشته باشید ولی این به مرور  آسانتر میشود. قراردادن یک دست بر روی کمر در حین این ورزش هم میتواند از اینکه  این ورزش را در حین آرامش انجام میدهید ، شما را مطمئن کند. اگر شما ورزش kegel را انجام نداده اید، سعی کنید که هر انقباضی را برای چند ثانیه انجام دهید، بعد برای  چند ثانیه ای مکث کنید و استراحت کنید. به مرور زمان که ماهیچه های شما قویتر میشوند، شما ممکن است که بخواهید هر kegel را برای ده ثانیه انجام دهید ، و سپس بعد از هر انقباض، ده ثانیه توقف کنید.

 

زمان و توالی این ورزش چگونه باید باشد؟

در ابتدا برای مدت زمان کوتاهی و به تعداد کمی  در طول روز این ورزش را انجام دهید، به مرور و با قوی شدن  ماهیچه ها مدت  و تعداد این انقباضات را در روز افزایش دهید تا به بالای 10 ثانیه هم برسد. سعی کنید که این انقباضات ده ثانیه ای را دو یا سه بار انجام دهید و هرروز سه بار این کار را تکرار کنید. شما میتوانید  این ورزش را در حین  کارهای روتین روزمرۀ  خود انجام دهید. مثلاً یک سری را میتوانید صبحها بعد از بیدارشدن از خواب انجام دهید، یک سری هنگام تماشای تلویزیون، و یکبار دیگر هنگام رفتن به رختخواب در شب. اینکه کجا انجام دهید این کار را مهم نیست، فقط این ورزش را به طور مرتب انجام دهید.

 

توضیح : با توجه به اینکه سوالات زیادی در این زمینه پرسیده میشد، دوست عزیزی این لینک رو از سایت بیبی سنتر معرفی کرده بودند. با توجه به اینکه ممکنه برای برخی از دوستان امکان فهمیدن  این مطلب به زبان انگلیسی نباشه،  امروز تو فرصتی که داشتم ترجمه اش کردم و اینجا قرار دادم. برای اینکه درست بودن ترجمۀ برخی اصطلاحات هم تایید بشه این اصطلاحات با زبان اصلی خودش در ادامه آوردم. برای اطلاعات بیشتر میتونید به لینک داده شده رجوع کنید.  

۱- urinary incontinence

۲- diminished bladder control

۳- anal incontinence

 

 


[ بارداری- نکته ها ]
+
تولد بولک کوچولو ، قسمت اول

سلام . خيلي از دوستان بولک و لولک رو مي شناسند و مي دونن که هر کدوم از اين فرشته هاي آسموني با چه سختي و مشقتي وارد زندگي من و پاپي اونا شدند . اما خب شايد بهتر باشه يک جايي مثل اينجا هم قصه به دنيا اومدن هر کدوم از اونها رو بنويسم . چون فکر مي کنم علاوه بر ثبت خاطرات مي تونه حاوي نکات مفيدي براي دوستان خوبم باشه .

اول از همه بولک کوچولو .

بولک حاملگي چهارم من بود . سه تا حاملگي قبل از اون داشتم که هر کدوم به راحتي انجام مي گرفت ولي بعد از گذشت 8 هفته قلب جنين تشکيل نمي شد و دکتر دستور به صبر کردن مي داد . يک هفته صبر کنيم تا شايد قلب جنين تشکيل بشه . در فاصله اين يک هفته من دچار خونريزي مي شدم و قبل از اتمام يک هفته مجبور به سقط مي شدم.(کورتاژ) . دوران بدي بود . انواع و اقسام آزمايشات رو انجام داديم . همه جوابها خوب و نرمال بود. حتي آزمايش ژنتيکي هم رفتيم . از اون لحاظ هم هيچ مشکلي نبود . بعد از حاملگي سوم حدود دو سال طول کشيد تا من و پاپي اونا تصميم گرفتيم به دوباره امتحان کرد ن شانسمون . وقتي همه آزمايشات نرمال بود من و پاپي اونها نااميد نااميد فقط و فقط به اميد خدا باز هم تصميم به بچه دار شدن گرفتيم . اما قبل از اين تصميم يکي از دکترهايي که من تحت نظرش بودم يک آزمايش خون برام نوشت و بعد از ديدن نتيجه تشخيص داد که خون من غليظه و همين موضوع مي تونه باعث عدم تشکيل قلب جنين بشه . بنابراين حدود 6 ماه آسپرين مصرف کردم و 15 آبان سال 83 نتيجه آزمايش حاملگي ام مثبت بود . تصميم گرفتيم تا مطمئن شدن از تشکيل قلب جنين موضوع رو به کسي جز مادر من نگيم . روزهاي پراسترسي بود . يادمه که همش تو دستشويي بودم و مرتب چک مي کردم که نکنه خونريزي داشته باشم . 5 آذر 83 من و همسرم و مادرم براي سونو راهي مطب دکترم شديم . اون لحظه اي که من مي خواستم وارد اتاق دکتر بشم رو فراموش نمي کنم . مامان و همسرم با نگاهي نگران در اتاق انتظار نشسته بودند . روي تخت که دراز کشيدم تمام بدنم يخ کرده بود . خانم دکتر مشغول به انجام سونو شد و فقط سکوت بود و سکوت . جرات پرسيدن نداشتم .صداي ضربان قلبم را مي شنيدم. اما خانم دکترهم چيزي نمي گفت . بالا خره کارش تموم شد و گفت بلند شو . همه چيز نرماله . با ترس و لرز و من و من پرسيدم همه چيز؟ گفت بله . گفتم قلبش هم تشکيل شده ؟ باز پاسخ داد بله .

اينجا بود که اشک هايم جاري شد . اونقدر هيجان زده بودم که نمي تونستم جلو اشکامو بگيرم . خانم دکتر وقتي دليل اين خوشحالي ام رو فهميد ازم خواست دراز بکشم تا با يک گوشي فوق العاده قوي صداي قلب جنين 8 هفته اي رو بشنوم . دراز کشيدم و شنيدم .

تاپ تاپ ... تاپ تاپ

اين صداي قلب جنيني بود که آرزوي چندين و چند ساله من شده بود .

اون روزها روي ابرها پرواز مي کردم . ما حدود 4 سال بيشتر نبود که ازدواج کرده بوديم .حاملگي اولم ناخواسته بود . دومي و سومي به دستور دکترم بعد مصرف يک سري دارو بود .اما بعد از سومين سقط ديگه اونقدر از لحاظ روحي ضعيف شده بودم که تصميم گرفتم درمانم رو متوقف کنم . شايد خندتون بگيره از اين همه دلواپسي من . اما خب اون سه بار سقط پياپي باعث شده بود که من نگران باشم . اما اين همه سرخوشي من 3 روز بيشتر طول نکشيد!

بعد از ظهر 8 آذر 83 در حاليکه تنها توي خانه نشسته بودم يک لحظه تمام بدنم داغ شد . حس کردم مايعي از بدنم خارج شد. با دلهره خودم رو به دستشويي رسوندم و ديدم بله ...

باز هم خونريزي .

اون روز وقتي همسرم برگشت خونه و موضوع رو فهميد خيلي ناراحت شد . من که فقط اشک مي ريختم . مي خواستيم با مامانم تماس بگيريم که زنگ خونه به صدا در اومد .مامان بود . برام مثلا غذاي هوسونه پخته بود .وقتي با صورت گريان من و چهره غم زده همسرم روبرو شد ماجرا رو فهميد و همون جا دم در روي پله ها نشست . هر سه تايي غمگين و دلواپس راهي مطب دکتر شديم . البته يک دکتر ديگه که يکي از همکارام معرفي کرده بود .ايشون منو سونو کرد و گفت که جفت خونريزي کرده ولي جنين مشکلي نداره.دستور داد به استراحت مطلق . يعني به هيچ وجه نبايد حرکت مي کردم . حتي اجازه نشستن نداشتم . حتي اجازه حمام هم نداشتم . 21 روز مي بايست فقط دراز مي کشيدم .به جاي آمپول پروژسترون شيافش رو برام تجويز کرد که خيلي قوي تر بود . روزي يک شياف استفاده مي کردم .

راهي خونه مادرم شدم و حدود سه ماه استراحت مطلق بودم . دوران بسيار پر اضطرابي بود . خيلي خسته بودم . خيلي زياد . هميشه خوابيدن و براي انجام هر کاري نيازمند کمک ديگران بودن به علاوه استرس از دست دادن بچه منو بسيار رنجور و خسته کرده بود . بخصوص دوري از خانه خودم و همسرم که فقط روزها سري به من مي زد خيلي سخت و ناراحت کننده بود . همه اينها به يک طرف ويار بسيار وحشتناکي که داشتم . مني که حتي اجازه نشستن هم نداشتم چنان اوغ هايي (ببخشيد از بي ادبي ام . کلمه مناسبي پيدا نکردم)مي زدم که هر لحظه مي گفتم بچه کنده شد . اما گويا خدا مواظب همه چيز بود .و بعد از خدا مادرم . تا آخر عمرم ممنون دار او خواهم بود . يادم نمي ره که چگونه از من مراقبت وپرستاري مي کرد. همون روزهاي اول بود که يکي از دوستان مادرم به ديدار من آمد . از من خواست که نذري بکنم . من که زياد آدم مذهبي نبودم . اما خب توي اون روزهاي خاص ارتباط عجيبي با خداي خودم پيدا کرده بودم .هر روز زيارت عاشورا مي خوندم . هر روز قرآن مي خوندم .يک روز وقتي کتاب خدا رو باز کردم سوره ياسين اومد . خيلي به دلم نشست . نذر کردم هر روز سوره ياسين رو براي سلامتي فرزندم بخونم و اگر فرزندم پسر شد اسمش رو بذارم ياسين .

اون روزها من هنوز قراردادي بودم و از طرف سر کارم بهم اولتيماتوم داده بودند که هر جوري هست مي بايست بعد تعطيلات نوروز برم سر کار .اواخر اسفند در حاليکه انتظار داشتم همه چيز نرمال باشه دکترم نظر داد که جفت پايينه و بايد باز هم استراحت کنم و اجازه نداد برم سرکار . يادمه اون روزها مشغول ساخت و ساز خونه شخصي خودمون بوديم و بحران مالي بدي داشتيم و من از اين بابت هم خيلي ناراحت بودم . اما خب بچه مهمتر از کار بود . اما خوشبختانه وقتي 7 فروردين براي سونوي مجدد رفتم به طرز حيرت آوري همه چيز نرمال بود . همون روز فهميدم که قراره صاحب يک پسر بشيم . موضوع سر کار رفتنم حل شده بود . قراردادم هم تمديد شد و همسر مهربانم صبح ها براي اينکه من راحت برم منو ميرسوند و براي انکه خودشم به کارش برسه مجبور بودم نيم ساعت زودتر از بقيه برم سر کار . مي نشستم ودعا مي خوندم تا بقيه همکارا بيان . يادم نمي ره چقدر دعا مي خوندم و چقدر اون روزها ارتباطم با خدا پررنگ شده بود . همه رعايت حالم رو تو اداره مي کردند . اين بچه بچه اي بود که همه و همه منتظر آمدنش بودند . تاريخ زايمان رو دکتر 17 مرداد زده بود . همه روزها به خوبي سپري مي شد و تنها مشکل من وياري بود که خيال نداشت دست از سرم برداره .هر روز با ياسينم صحبت مي کردم و صدامو ضبط مي کردم . توي اتاقش مي رفتم و هنوز نمي تونستم باور کنم که اين لباسهاي کوچولو مال پسرک منه . چشمامو مي بستم و تصور مي کردم که يک فرشته کوچولو توي اين تخت خوابيده و داره دست وپا مي زنه .ويارم خيلي اذيتم مي کرد . اما من به خاطر ياسينم با سختي هم که بود نمي گذاشتم بدنم کمبود مواد غذايي پيدا کنه . روزهاي آخر رو با خوشحالي سپري مي کردم . حرکتهاي بچه خيلي زياد شده بود و دکترم معتقد بود همه چيز طبيعيه . 29 تير 84 وقتي ظهر مي خواستم از همکارام خداحافظي کنم بوضوح رنگم پريده بود . اون روز ياسين خيلي خيلي حرکت مي کرد و شکمم مرتب سفت و محکم مي شد . با حال و احوالي آشفته سوار ماشين همسرم شدم و از زور فشاري که بهم وارد مي شد به سرعت قطرات اشکم جاري شد .

ادامه دارد...


[ بارداری- نکته ها ]
+
تغذیه دوران بارداری 2

تغذیه دوران بارداری

در مطلب قبلی در رابطه با تغییرات دوران بارداری و نیازهای مادر باردار سخن گفتیم . در ادامه ی مطلب، درمورد عوارض دوران بارداری و رژیم غذایی مادر باردار و آنچه یك مادر نباید مصرف كند، توضیح داده خواهد شد.

عوارض مرتبط با رژیم غذایی در دوران بارداری

1) حالت تهوع

سه ماه اول بارداری، حالت تهوع واستفراغ بخصوص درهنگام صبح شایع تر است . استفراغ و تهوع شدید اوایل بارداری با كمبود حاد انرژی و پروتئین همراه می شود . راهكارهای مناسب برای برطرف كردن آن به قرار زیراست : تازه بودن هوای اتاق ، جلوگیری از هر نوع بو ، خوردن غذاهای سرد، آهسته بلند شدن از رختخواب ، گذاشتن كمی بیسكویت خشك د ردهان قبل از بر خواستن از رختخواب ، مصرف نمودن شش وعده غذا بجای سه وعده ، پرهیز از غذاهای پر چربی و ادویه دار و نفاخ و غذاهای برطرف كننده تهوع؛ آب میوه ، نوشابه گاز دار ، دوغ ، لواشك ، آلو یا آلبالو ، نان خشك و آبلیمو هستند. شما باید دراین مدت از گرسنگی اجتناب كنید و از مصرف آشامیدنی ها با غذا و غذاهای سرخ كرده پرهیز كنید.

2) ترش كردن یا سوزش معده

این حالت درماههای آخر پس از صرف غذا ایجاد می شود و راه حل آن افزایش تعداد وعده های غذا ، پوشیدن لباسهای گشاد و آهسته جویدن غذاست . زنان باردار درماههای آخرپس از صرف غذا نباید دراز بكشند.

3) یبوست

مشكلات دفعی دراواخر دوره بارداری مشاهده می شود و بیشتر به علت كاهش فعالیت فیزیكی و بزرگ شدن رحم وجنین است . از این رو مصرف مایعات زیاد ، غذاهای غنی از فیبر مثل سبزیجات خام ، میوه های خام و نانها ی سبوس دار (سنگك و جو) و همچنین مصرف آلو ، انجیر و دیگر خشكبار خیس خورده مفید است. همچنین پیاده روی برای برطرف كردن این حالت مؤثر است.

بیماری هایی مانند بیماری قند دوران بارداری و فشار خون دوران بارداری امكان دارد بوجود آید كه باید تحت نظر پزشك و متخصص درمان شوند.

برنامه غذایی یك مادر باردار

یك مادر باردار باید از كلیه مواد غذایی به میزان مورد نیازش مصرف كند تاهم جنین رشد مناسبی داشته باشد و هم ذخائر بدن مادر تخلیه نشود. اگر مادر بیش از اندازه غذا مصرف كند، چربی های موجود در بدنش زیاد شده و زایمان او سخت تر خواهد بود. پس از زایمان نیز خیلی مشكل تر به وزن پیش از بارداری باز خواهد گشت ویا هیچ گاه به وزن قبل از بارداری باز نخواهد گشت.

نمونه برنامه غذایی مناسب یك مادر باردار:

نان سنگك یا جو ( سبوس دار) 3 برش + پنیر 30 گرم + عسل یا مربا 2 قاشق مرباخوری + خامه 3 قاشق سو پخوری + شیر كم چربی 1 لیوان

صبحانه

2 عدد میوه مثل یك سیب ترجیحاً با پوست و یا یك عدد گلابی ، انار، یا یك برش طالبی یا هندوانه و ... + 4 قاشق سوپخوری مخلوط بادام ، بادام زمینی ، فندق ، گردو و ...

ساعت 10

عدس پلو: گوشت 120 گرم + كته 10 قاشق غذا خوری + عدس پخته یك سوم لیوان + كشمش 1 قاشق غذاخوری + سبزی خوردن یك پیش دستی + ماست كم چربی یك دوم لیوان و مجاز به استفاده از 2 قاشق غذا خوری روغن مایع د رغذا هستید

نهار

2 عدد میوه تازه یا یك پنجم لیوان آب میوه تازه

عصرانه

كوكو سیب زمینی : تخم مرغ 1 عدد ( برای مادر باردار) + سیب زمینی 1 عدد متوسط + نان سبوس دار 2 برش+ روغن مایع یك و نیم قاشق غذا خوری برای پخت + ماست كم چربی 1 لیوان + سالاد فصل 1 كاسه (حاوی اسفناج و گوجه و فلفل سبز)

شام

شیركم چربی 1 لیوان + عسل 4 قاشق مرباخوری

قبل از خواب

اگر در برنامه ی زیر دقت كنید متوجه می شوید كه كل مواد غذایی كه مادر باردار باید درطول روز مصرف كند چه میزان است. این یك برنامه ی كلی جهت تعیین مقدار دریافت مواد غذایی یك مادر باردار در طی یك روز است.

3 تا 4 لیوان

شیر كم چربی

120 تا 180 گرم

گوشت ( لخم) ، ماكیان و ماهی

1 عدد

تخم مرغ

3 تا 5 لیوان بصورت خام(سبزیجات)

سبزی های دارای برگ سبز یا زرد تیره ، پخته یا خام ، سبزیجات نشاسته ای شامل سیب زمینی

1 لیوان پخته

لوبیا ، عدس و حبوبات دیگر

3 تا 4 عدد

میوه تازه یا كمپوت با رنگ نارنجی تیره شامل زرد آلو، هلو، طالبی

210 تا 320 گرم درطول روز

غلات كامل ، نانهای غنی شده ، غلات صبحانه ، شیرینی های خشك و بیسكویت های سبوس دار

این برنامه برای اكثر افراد كافی است ، فقط مادران قد بلند ( بلندتر از 163 سانتیمتر ) نیازشان كمی بیشتر از مقدار ذكر شده است.

آنچه مادر بادار نباید مصرف كند:

1) كافئین : نوشیدنی های كافئین دار مانند چای ، قهوه ونوشابه های كوكا با ید به 2 لیوان درروز محدود شوند. زیرا می توانند موجب تولد نوزاد كم وزن تا نوزاد با عوارض عصبی شوند. دم كرده های گیاهی ( مانند چای نعناع و یا گل گاو زبان ) كه اغلب جانشین نوشیدنی های كافئین دار می شوند، گاهی اثرات جانبی مانند حالت تهوع و استفراغ بوجود می آورند كه درزنان باردار باید با احتیاط مصرف شوند. 2)

الكل : مصرف الكل درهنگام با رداری با افزایش خطر تولد نوازد كم وزن و یا بروز سندرم الكلی جنین همراه است.

3) شكلات : شكلات علاوه بر اینكه مقداری كمی كافئین دارد ، حاوی تئوبرومید نیز می باشد كه شبیه كافئین است . بنابراین مصرف شكلات باید محدود شود.

4) تركیبات حاوی قند ساده : مواد قندی ساده دراین دوران در حد اعتدال مصرف شوند

 

 

نوشته شده توسط سارا مامان محمد حماد

 


[ بارداری- نکته ها ]
+
تغذیه دوران بارداری 1

تغذیه دوران بارداری

بدون شك یكی از بزرگ ترین آرزوهای تمامی زنان، داشتن نوزادی سالم و تندرست است. به این جهت تمامی مادران سعی بر آن دارند تا عوامل موثر بر بهبود روند بارداری و نتیجه آن را مورد بررسی قرار دهند و تا حد ممكن از عوامل زیان آور دوری جویند. تغییرات زیادی در اثر بارداری در بدن مادر به وجود می آید و عوامل زیادی در تعیین روند صحیح بارداری ونتیجه بارداری موثر هستند. از جمله تغییراتی كه دربدن مادر حاصل می شود، تغییر درهضم و جذب غذا ( جذب غذا از روده ها بهتر و بیشتر می شود )، افزایش حجم خون مادر و افزایش چربی های ذخیره ای بدن مادر است . برای اندازه گیری رشد مناسب جنین و سلامت مادر، بهترین و آسان ترین راه، كنترل افزایش وزن مادر است .

 یكی از مهمترین واصلی ترین نكات، تغذیه ی مادر باردار می باشد، زیرا رشد و نمو كامل جنین رابطه تنگاتنگی با تغذیه مادر داشته و تامین نیازهای او با دریافت مواد مغذی مادرعجین شده است و تنها راه برآوردن نیازهای انرژی و ساختاری جنین به واسطه جفت است.

بنابراین توجه به این تغییرات و تنظیم یك برنامه غذایی متناسب با آن، در این دوران ضروری به نظر می رسد. هرچه رژیم غذایی مادر كامل ترو متناسب تر باشد، كودك بهتر رشد خواهد كرد، البته كمبود غذایی مادر درحد خفیف اثر چندانی بر رشد كودك ندارد زیرا كودك نیازش را از ذخائر بدن مادر تامین می كند، پس این مادر است كه دردرجه اول لطمه می بیند . از این رو، مادران باردار باید هم برای حفظ سلامت كودكشان و هم خودشان، توجه زیادی به امر تغذیه داشته باشند.

هیچ تغییر وزنی در طول بارداری را نمی توان به عنوان الگوی طبیعی تعیین كرد و دیگران را نسبت به آن سنجید، زیرا الگوهای تغییر وزن بسیار متنوع هستند.

به طور معمول زنان باردار در طول حاملگی حدود 12-10 كیلوگرم اضافه وزن دارند، البته برای خانم های لاغر تا 18 كیلوگرم و برای خانم های چاق تا 11 كیلوگرم در نظر گرفته شده است.

این تقسیم بندی ها بر اساس شاخص جرم بدن(BMI) به دست می آید كه از تقسیم كردن وزن پیش از حاملگی بر مجذور قد مادر حاصل می شود.

افزایش وزن بدن در طول حاملگی به صورت یكنواخت نیست. در 3 ماهه ی اول افزایش وزن آهسته و حدود 2-1 كیلوگرم است. در طول 6 ماهه ی آخر، افزایش وزن حدود 5/0 كیلوگرم در هفته می باشد. البته هر گونه تغییر وزن ناگهانی باید گزارش داده شود.

سوالی كه برای بسیاری از خانم ها مطرح می باشد این است كه افزایش وزن دوران بارداری به چه صورت كاهش می یابد؟

قسمت اعظم كاهش وزن مادر در زمان زایمان( حدود 5/5 كیلوگرم) و در دو هفته اول بعد از زایمان ( حدود 4 كیلوگرم) است. 5/2 كیلوگرم باقی مانده از هفته دوم تا ماه 6 بعد از زایمان كاهش می یابد، البته زنانی كه قبلاً زایمان داشته اند، میزان بیشتری از افزایش وزن زمان حاملگی خود را حفظ خواهند كرد.

نیاز مادر در دوران بارداری به پروتئین ، ویتامین ها، املاح و انرژی افزایش می یابد.

انرژی

نیاز مادر به انرژی درسه ماهه ی اول مثل دوران پیش از بارداری است، ولی درسه ماهه ی دوم و سوم باید روزانه 300 كالری بیشتر مصرف كند . مصرف زیاد كالری موجب چاقی مادر و بازگشت مشكل تر به مقدار وزن پیش از بارداری خواهد شد.مصرف كم انرژی نیز موجب تحلیل بدن مادر خواهد شد.

ورزش سنگین دربارداری توصیه نمی شود زیرا این گونه ورزش ذخائر چربی بدن مادر را مصرف كرده و موجب كاهش ذخایر برای دوران شیردهی می شود.

پروتئین

به طورمتوسط مادر باردار، باید 10 تا 16 گرم پروتئین علاوه بر نیاز پیش از بارداری مصرف كند كه بطور معمول 60 گرم كافی است .

ویتامین ها

دربین ویتامین ها، افزایش نیاز به اسید فولیك از همه بیشتر است كه موجب رشد مغزی مناسب كودك شده  و مادر باید از زمانی كه تصمیم به بارداری می گیرد قرص اسید فولیك مصرف كند و مصرف آ ن را تا پایان ماه دوم بارداری ادامه دهد. نیاز به ویتامینهای گروهB خصوصاًB6 هم زیاد می شود كه با افزایش مصرف منابع غنی از آنها تامین خواهد شد.

ویتامین هایE , D , A هم برای رشد كودك مهم هستند، وی به دلیل ایجاد مسمومیت باید از مصرف بیش از حد آنها اكیدا پرهیز كند. پس اگر مكمل ویتامینی مصرف می كنید، حتما به دستورآن یا به میزان این ویتامین ها توجه كنید.

مواد معدنی

مهمترین آنها كلسیم است. اگر مادر از منابع كلسیم به مقدار كافی و مناسب مصرف نكند، به زودی  دچارپوكی استخوان و خرابی دندان خواهد شد و رشد قدی كودك كمتراز حد معمول می شود. عنصر مهم دیگر آهن است كه اكثر پزشكان ازماه چهارم بارداری مكمل آهن را توصیه می كنند.

كدام مادران در معرض خطر هستند؟

مادرانی كه سن آنها كمترا ز 18 سال یا بالای 35 سال باشد وهمچنین افرادی كه سابقه سقط جنین و یا نوازد كم وزن داشته اند، معتاد به سیگار هستند ، وزن بیش از بارداری آنها خیلی كم یا خیلی زیاد بوده است ویا بیش از 4 بارداری داشته اند، بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر می باشند . این افراد باید تحت نظارت پزشك زنان و متخصص تغذیه باشند.

هر خانم باردار احتیاجات غذایی خود را باید از این 5 گروه مواد غذایی فراهم كند.

1- نان، غلات و حبوبات

2- سبزیجات

3- میوه ها

4- گوشت مرغ ، ماهی، تخم مرغ و دانه های مقوی .

5- شیر و ماست و پنیر

در اینجا به طور خلاصه درباره هر گروه صحبت می كنیم.

1- نان

خانم های باردار تقریباً بیشترین نیاز خود را از این گروه فراهم می كنند. البته این نكته قابل توجه است كه بین نیاز و رفع احتیاج تفاوت قایل شویم. خانم های حامله باید غذاهایی كه احتیاجات انرژی ایشان را برآورده می كنند، به لیست غذاهای خود اضافه كنند. اگر انرژی به میزان كافی نباشد پروتئین به جای آن كه برای نقش حیاتی خود در رشد و تكامل ذخیره شود، به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. غذاهای این گروه دارای مقادیر بالای كربوهیدرات هستند كه منبع اولیه انرژی می باشند.

حبوبات  منبعی خوب برای تامین پروتئین است كه به عنوان سازنده بافت های بدن برای مادر و بچه می باشد. در طول 6 ماهه آخر حدود 1 كیلوگرم پروتئین توسط مادر ذخیره می شود. البته قسمت عمده پروتئین از منابع حیوانی مثل گوشت و مرغ است . بسیاری از حبوبات غنی از آهن و ویتامینB هستند. نیاز به آهن در طی 4 ماهه اول بارداری كم است، دراین مدت تجویز آهن اضافی ضرورتی ندارد، ولی بعد از این باید علاوه بر رعایت رژیم غذایی، قرص آهن نیز مصرف شود.

2- سبزیجات

سبزیجات می توانند مقدار زیادی از ویتامین ها از جمله ویتامین هایA وC و مواد معدنی و فیبر را فراهم كنند. یكی از مشكلات خانم های باردار در دوران باردای یبوست است كه با مصرف سبزی ها این مشكل برطرف می شود. نیاز به ویتامینC در حاملگی 70 درصد بیشتر از زمان غیر حاملگی است كه یك رژیم معمولی خوب به راحتی این مقدار را در اختیار مادر قرار می دهد. كلم، حبوبات، سیب زمینی ، اسفناج، دانه های سبز و گوجه فرنگی غنی از ویتامینC هستند و به جذب آهن موجود در غذاها كمك می كنند. بدن ما ذخیره ویتامینC ندارد و با مصرف درست مواد غذایی احتیاج به این ویتامین به راحتی فراهم می شود. سبزیجات سبز تیره و زرد تیره مانند هویج یا زردك، سیب زمینی، فلفل سبز، كلم بروكلی، سرشار از ویتامینA هستند كه برای رشد و سلامتی سلول های بدن مادر و جنین لازم است.

3- میوه ها

میوه هایی مثل پرتقال، گریپ فروت، نارنگی، لیمو و انگور منشاء بسیار خوبی برای ویتامینC هستند. هر خانم باردار می تواند در طول روز چندین بار از این گروه استفاده كرده و نیاز خود را به ویتامین هایی مثلA وC برآورده كند. به طور مثال در صبحانه آب میوه یا میوه تازه - بین وعده های غذا میوه تازه یا خشك - به همراه ناهار سالاد میوه و برای دسر و شام كمپوت میوه مصرف كند.

4- گوشت

پروتئین كه  ماده غذایی اصلی برای مادر و نوزادش است، به طور مشخص در این گروه وجود دارد. تنها ویتامینی كه دراین گروه وجود دارد، ویتامینB12 است. در مادرانی كه گیاهخوار هستند، ذخایر ویتامینB12در نوزادان آنها پایین است. این گروه جزو گروه های اصلی غذایی برای مادران باردار به حساب می آید كه باید در وعده های غذایی آنها گنجانده شود.

5- شیر و ماست

محصولات لبنی میزان زیادی از احتیاجات غذایی را برآورده می كنند به خصوص كلسیم و پروتئین را كه دراین مواد می باشد. در طول حاملگی حدود 30 گرم كلسیم در بدن مادر تجمع می یابد كه اكثر آن در اواخر حاملگی در جنین ذخیره می شود.

كلسیم ، ماده اصلی در تشكیل استخوان و دندان است. اگر جذب كلسیم مادر كافی نباشد، جنین از كلسیم استخوان های مادر استفاده می كند كه این باعث می شود مادر در آینده زودتر دچار استئوپروز یا پوكی استخوان شود.

هر خانم باردار باید سعی كند در روز حداقل یك لیوان شیر مصرف كند. اگر مادری از مزه شیر راضی نیست، باید آن را با اضافه كردن موادی مانند كاكائو و امثال آن برای خود قابل قبول سازد. البته این شامل آن دسته از افرادی كه مشكل گوارشی داشته و قادر به تحمل شیر نیستند، نمی باشد كه در این صورت به جای یك لیوان شیر می توانند یك فنجان ماست یا پنیر مصرف كنند.

اگر چه بستنی به علت شیر موجود در آن كلسیم دارد، ولی برای تامین كلسیم لازم یك خانم باردار باید یك و نیم فنجان از این مواد مصرف شود، زیرا در بستنی علاوه بر شیر مقدار زیادی شكر و هوا است كه این باعث كاهش میزان شیر و كلسیم لازم می شود. البته منابع غیرلبنی كلسیم شامل ماهی ساردین و ماهی آزاد نیز می باشد.

باید توجه داشت كه چربی ها ، روغن و شكر با احتیاط مصرف شوند. در هرم غذایی با استفاده از جایگزین كردن غذاهایی كه دارای خواص مشابه به هم هستند ، احتیاجات دوران بارداری به راحتی فراهم آمده وسلامت مادر و نوزاد تضمین می شود.

درمطلب بعدی، در رابطه با بعضی مشكلات دوران بارداری و راههای درمان آنها ، برنامه غذایی دوران بارداری ومواد غیر مجاز دردوران بارداری توضیح خواهیم داد.

...... ادامه دارد ...

نوشته شده.... توسط سارا مامان محد حماد


[ بارداری- نکته ها ]
+
باید و نباید های دوران بارداری..

تیتر : نگراني هاي دوران بارداري
خلاصه : در اين مقاله با عوامل خطرساز براي جنين در دوران بارداري آشنا مي شويم.
متن کل خبر : آيا استفاده از ماكروفر يا microwave oven در بارداري مناسب است؟ مدارك مستدلي براي مضر بودن اشعه مايكرو فر(Microwave oven) براي جنين وجود ندارد ولي در همه مطالعات تاكيد شده كه زماني كه مايكرو ويو روشن است مقابل آن نايستيد!!

اشعه X؟ تحقيقات حاكي از مضر بودن اشعه Xبراي جنين مي باشد. ولي در موارد اورژانسي دستگاههايي وجود دارد كه كمترين اشعه را به
بدن مي رساند و همچنين فقط ناحيه مورد نظر تحت اشعه قرار مي گيرد و بقيه قسمتها ايمن مي ماند استفاده از مواد شوينده؟ استفاده از اين محصولات در بارداري مانعي ندارد ولي هنگام استفاده, دستكش بپوشيد و حتما در محل از تهويه مناسب استفاده كنيد و دقت داشته باشيد هيچ گاه محصولات شوينده مثل وايتكس و جوهر نمك (تركيبات آمونياك دار) را با هم مخلوط نكنيد. آيا افتادن مادر باردار باعث آسيب به جنين مي شود؟ جنين بوسيله مايع آمنيوتيك محافظت مي شود و اكثر افتادن ها ضرري به جنين نمي رساند ولي اگر شما يك ضربه شديد يا تصادف را تجربه كرديد حتما بايد جنين مانيتور شود

*علايمي مانند خونريزي ,درد شكم, ليك مايع امنيوتيك و كاهش حركت جنين بايد اطلاع داده شود آيا ماساژ تراپي در بارداري مناسب است؟ ماساژ دادن اعضا باعث افزايش جريان
خون شده و بسياري از دردها را كاهش ميدهد ولي جريان شديد و يا ماساژ شكم نبايد انجام شود و همچنين قبل از شروع ماساژ تراپي با پزشك خود صحبت كنيد. لوازم و كرمهاي آرايشي؟ اگر اين تركيبات حاوي جيوه نباشند مجاز هستند. استفاده از موبر ها؟ استفاده موم, شيو كردن و كندن مو مجاز است ولي استفاده از كرمهاي موبر براي جنين مضر مي باشد. اين كرمها حاوي سولفات باريم و تيو گليكلات كلسيم است و استفاده انها در بارداری مجاز نيست.

*استفاده از اپي ليدي و الكتروليز مانعي ندارد ولي روي شكم و برست انجام ندهيد. آيا حمل وسايل يا كودك در بارداري مجاز است؟ بعلت تغيير هورمونها عضلات بافت همبند تاندونها در بارداري سست تر از گذشته مي شود و ريسك آسيب بالا مي رود ولي با اين حال وسايل با وزن متوسط و كودك در صورت بلند كردن صحيح مجاز مي باشد روش مناسب:خم كردن زانو ونه كمر در حين بلند كردن است. از طرفي چون مركز ثقل
بدن شما به جلو رانده مي شود در راه رفتن مراقب سر خوردن و افتادن باشيد. استفاده از حشره كش ها و ضد آفت گياهان در حاملگي: اين تركيبات حاوي موادي هستند كه سيستم عصبي حشرات را مورد حمله قرار مي دهند و باعث مرگ آنها مي شوند. در سه ماهه اول حاملگي سيستم عصبي در جنين بسرعت در حال رشد مي باشد و شما بايد در اين دوران از استفاده هر گونه حشره كش و ضد آفت جلوگيري كنيد و در ماههاي ديگر هم تا حد ممكن با اين تركيبات تماس نداشته باشيد اگر در خانه از اين تركيبات استفاده شد: 2 تا 3 برابر زماني كه سازنده روي محصول نوشته بيرون از خانه بمانيد تهويه مناسب در فضا استفاده كنيد شنا كردن در استخر: شنا كردن ورزش بسيار مفيد در دوران بارداري مي باشد اگر از قبل شنا مي كرديد مي توانيد در بارداري هم ادامه دهيد البته با احتياط بيشتر. ولي اگر در بارداري براي اولين بار تصميم به شنا كردن داريد از سه ماهه دوم و بصورت آهسته اهسته شروع كنيد. نكته: برخي مطالعات نشان داده كه نوشيدن آب كلروين دار باعث افزايش ريسك مشكلات نخاعي در جنين و تولد نوزاد مرده مي شود ولي اين مطالعات شنا كردن در آب كلروين دار را خطرناك ندانستند!!!

*كلروين يك ماده ضد عفوني كننده است كه به آب استخر اضافه مي شود. ***در طي بارداري از حمام گرم, سونا و حمام بخار به علت بالا بودن حرارت و ايجاد عوارض روي جنين خوداري كنيد بهترين پوزيشن براي خوابيدن: بهتزين پوزيش, خوابيدن به پهلوي چپ و با زانوي خميده است بك بالش كوچك هم بين دو زانو ويك بالش زير شكم بگذاريد تا مهره هاي كمر در موقعيت مناسب قرار گيرند. مصرف دارو: براي مصرف هر دارويي اعم از گياهي ,شيميايي و دارو هاي بدون نسخهOver the Counter)حتما با پزشك خود صحبت كنيد.

*تنها مسكن مجاز در بارداري استامينوفن ساده است بدون كدئين(tylenol) مراجعات به پزشك در بارداري: اگر شما يك حاملگي بي خطر داشته باشيد تا ماه هفتم ماهي يكبار ,ماه هشتم 2 هفته يك بار و ماه نهم هفته اي يكباربايد مراجعه داشته باشيد. نزديكي در حاملگي: بجز در مواردي كه پزشك به شماسفارش كرده و شما يك حاملگي پر خطر داريد در بقيه موارد نزديكي در حاملگي مجاز مي باشد. معمولا در مواردي كه خطر زايمان زودرس وجود دارد وهمچنين مواردي كه احتمال سقط جنين باشد يا مواردي كه ليك مايع آمنيوتيك وجود دارد نبايد نزديكي كنيد

*بعد از 4 ماهگي مادر
باردار در حين نزديكي نبايد به پشت بخوابد مسافرت: مسافرت براي حاملگي هاي بي خطر ,مجاز است. سه ماهه دوم بهترين زمان براي مسافرت است وهر كار ديگر!!!. در ابن دوران هم شانس سقط پايين است هم دوران ويار را پشت سر گذاشتيد. دقت داشته باشيد كه بعضي آژانسها به خانمهاي حامله بيش از 32 هفته اجازه پرواز نمي دهند يك نكته در مورد Security gate كه در فرودگاه ها از آن عبور مي كنيم حاوي اشعه Xنيستندوجاي نگراني نيست فقطMetal Detector هستند ولي چمدانها از مسير حاوي اشعهX عبورمي كنند. همچنين فشار داخل هواپيما تنظيم شده است وضرري براي شما و جنين ندارد.

*در حين نشستن هم مرتب شست پاي خود را تكان دهيد , پا را خم و راست كنيد ,راه برويد تا
خون جريان پيدا كند.

*حاملگي و پرواز طولاني از ريسك فاكتور هاي لخته شدن
خون مي باشد كه می توان از جورابهاي مخصوص براي افزايش جريان خون استفادده كرد (از دارو خانه تهيه مي شود)

*از غذاي كم و سبك در حين مسافرت استفاده كنيد.

*آشاميدن در طول مسافرت بسيار مهم است بخصوص زماني كه با هواپيما مسافرت مي كنيد رطوبت هوا در طي مسافرت هوايي در حدود 15 تا 20 درصد نگهداشته مي شودولي وضعيت مناسب حفظ رطوبت هوا بين 40 تا 60 درصد است. رطوبت زير 20 درصد مثل رطوبت صحرا است . با كاهش رطوبت ,رطوبت شما با تنفس كاهش مي يابد واين امر مي تواند باعث كم آبي
بدن مادر شود و كم آبي گاه خطر زايمان زودرس را افزايش مي دهد. زنان باردار بايد طي مسافرت حداقل 2 ليوان آب در ساعت بنوشند.

*اگر با ماشين مسافرت مي كنيددر فواصل كوتاه استراحت كنيد وكمي راه برويد ماهي و محصولات دريايي: مصرف ماهي بعلت پروتيين بالا و همچنين وجود اسيد چرب امگا3 از منابع بسيار ارزشمند غذايي در بارداري است . ولي به توصيه هاي زير حتما توجه كنيد!!!
1. از خوردن ماهي هاي زير پرهيز كنيد زيرا حاوي مقدار بالايي از جيوه هستند كه براي جنين خطرناك است كوسه ماهي( shark), ماهي شمشيري(sword fish), ماهي خال مخالي(king mackerel)و (Tile fish or (deep-sea fish 2. هر نوع ماهي كه خريديد بيش از 2 تا1بار در هفته مصرف نكنيد.
3 در هنگام پخت انواع ماهي ها را با هم ميكس كنيد
4. از از ماهي كه در رودخانه يا دريا توسط خودتان گرفته شده و اطلاعاتي در مورد آن نداريد فقط 1 بار در هفته استفاده كنيد واز ساير ماهي ها در آن هفته مصرف نكنيد ماهي هاي با جيوه كم: قزل آلا (Salmon ),ميگو (shrimp),تن ماهي(canned light tunna), گربه ماهي (cat fish )وpollock(?)

*البته قابل توجه است كه canned Albacore tunnaوtuna Steakسطح بالايي از جيوه دارند كافئين مطالعات مختلفي در مورد مصرف كافئين در دورن بارداري انجام شده است كه بعضي ازآنها معتقدند مصرف كافئين باعث افزايش سقط جنين و تولد زودرس و تولد نوزاد كم وزن مي شوددر صورتي كه بعضي مطالعات آنرا كاملا تايید نمي كنندولي همه متفق القول هستند كه مصرف بيش از 300ميليگرم كافئين (تقريبا 3 فنجان قهوه در روز ) مي تواند مضر باشد. تركيبات حاوي كافئين:

*قهوه, چاي, شكلات, كولاو تعدادي از Orange Sodas. دندانپزشكي: كارهاي روتين
دندان پزشكي مانند پر كردن بهتر است تا پايان بارداري يا حداقل تا پايان سه ماهه اول به تاخير انداخته شود

*اگر مجبور به انجام اقدامات دندنپزشكي شديد بهترين زمان سه ماهه دوم است

*اقدامات زيبايي
دندان بهتر است بعد از زايمان باشد هنوز مدارك مستدل دال بر عوارض داروهاي بي حسي بر روي رشد جنين وجود ندارد ولي داروهاي استفاده شده بايد حداقل مقدار باشد

*بعضي مواد دندانپزشكي حاوي جيوه هستند كه براي جنين خطرناك مي باشد در اين زمينه از دندانپزشك راهنمايي بخواهيد

* از X-Rayدر بارداري نبايد استفاده شود در موارد ضروري واورژانسي از راديو لوژيست بخواهيد صفحه كاور كننده شكم در اختيار شما قرار دهد پس فراموش نكنيد اقدامات دندانپزشكي حدالمقدور بعد از زايمان وگرنه در سه ماهه دوم انجام شود. چند توصيه از انجمن دندانپزشكي آمريكا:

1. در دوران بارداري رژيم مناسب داشته باشيد
2. حداقل روزي 2 بار مسواك بزنيد و روزانه نخ
دندان بكشيد
3.معاينه روتين ار دندانها و cleaningداشته باشيد
4.حتما به دندانپزشك بگويد كه شما
باردار هستيد
5. در حين نشستن روي صندلي دندانپزشكي براي جريان
خون بهتر پا ها را روي هم قرار ندهيد
6.هدفون و موزيكهاي دلخواه را همراه خود داشته باشيد رنگ مو: نه مدارك مستدلي وجود دارد كه تركيبات شيميايي در رنگ مو باعث نقص در جنين مي شود و نه مداركي كه تاييد كند اين موادsafe هستند. بسياري از پزشكان توصيه به عدم استفاده از رنگ مو در بارداري يا حداقل تاخير آن تا بعد از سه ماهه اول مي كنند.

*حنا و رنگهاي طبيعي در بارداري مجاز هستند

*هاي لايت بعلت تماس كمتررنگ با
پوست سر بهتر از رنگ كردن است

*اگر خود تصميم به رنگ كرن موي سر هستيد حتما از دستكش پلاستيكي براي تماس كمتر استفاده كنيد

*از گذاشتن رنگ به مدت طولاني هم جلوگيري كنيد

*اتاق تهويه مناسب داشته باشد استفاده از كامپيوتر: مدركي دال بر مضر بودن كار كردن روبروي مانيتور براي جنين وجود نداردولي كمر درد از عوارض اين شيوه كار كردن مي باشد كه بهتر است از يك چهار پايه كوچك براي زير پا و يك بالش براي پشت كمر استفاده شود

سارا... مامان حماد


[ بارداری- نکته ها ]
+

zeinab62
©2008 All rights reserved.